Dünya geneline bakıldığında sosyal medyanın artık tüm insanlığa hizmet verdiği ve faydalandığı bir etkileşim platformu haline geldiği görülebilmektedir. Nüfus bazlı bir ölçüm yapıldığında ise dünyanın neredeyse 3 te 1 i sosyal medyanın içerisinde yer almaktadır. Eğer böyle bir yüzdeye hitap etme ve ulaşma fırsatını kaçırmak istemiyorsanız eminim sizde sosyal medyadaki etkileşimlerin pazarlamanıza ne tür katkıda bulanabileceğini tahmin edebiliyorsunuzdur.

Sosyal medya sayesinde ürünler, pazar alanına başka bir kanal bulunmadan ulaşır. Ürün ve hizmetler hedef kitleye yapılacak doğru medya etkileşimleri ile yansıtılırsa aslında amacına uygun bir kullanım sağlanmış demektir. Sosyal medya etkileşiminin arttırılabilmesi için öncelikle yapılan paylaşımların kaliteli ve ilgi çekici olması gerekir, bu şekilde artan beğeni sayıları ile aslında daha fazla kullanıcı sizlere ulaşacak bu şekilde Adana sosyal medya etkileşimi arttırılmış olacaktır. Aynı zamanda sosyal medyanın yönetimi önemlidir, aktif bir sosyal medya her zaman kullanıcının da ilgisini uyanık tutar bu şekilde sosyal medya etkileşimi müşteriler ile kopmamış olur.

Yapılan yayınlar veya reklam paylaşımlarının zamanı ise başka önemli kriterler arasında yer almaktadır, başlı başına bir konu olarak bile tartışalı bilecek olan zaman meselesi aslında sosyal medyanın hangi saatlerde hangi kitlenin trafik vereceğine bağlı olarak değişmektedir. Bunun içinde iyi bir araştırma yapılmalı doğru hedef kitleye doğru zamanda paylaşımlar yapılmalıdır, yapılan paylaşımlar ne kadar doğru zamanda olursa sosyal medya etkileşimi o denli hızlı olur. Bu yazımızda sizlerle sosyal medya etkileşimini nasıl arttırabilirsiniz neler yapılmalı gibi birkaç ipucu paylaşacağım.

1-    Hedef Kitleyle Etkileşimde Olun.

Sosyal medyada belirli bir kitleye ulaştıktan sonra hedef kitle ile aslında doğal bir bağ ortaya çıkmaktadır. Burada takipçilerle etkileşimi arttırabilmek için, anketler düzenleyerek sosyal medya etkileşimi arttırılabilir. Anketler hem sizin aktif bir sosyal medya kullanıcısı olduğunuzu gösterir hemde müşteri kendini daha özel hisseder. Ayrıca anketlerden ,soru cevaplardan elde edeceğiniz bilgiler ile hedef kitlenizin, bakış açılarını, dikkat ettikleri noktaları, marka veya hizmetten beklenenleri öğrenebilir şirketinizin veya kurumunuzun ilerleyişine yön verebilirsiniz. Ürünlerde yine buradan alacağınız cevaplar ile birlikte şekillenebilir ve yeni fikirlerle belki de kendinize farklı bir alan bularak bu pazar açığını da kapatmış olursunuz.

2-    Görüşlerine Önem Verdiğiniz Gösterin.

Sosyal medyada ürün veya hizmetinizin paylaşımını yaparken aynı zamanda geri dönüşlere de önem verin. Haftanın bir günü veya belirli günlerinde kullanıcı yorumlarını ve görüşlerini değerlendirdiğiniz paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu hem kullanıcının değerli hissetmesine olanak sağlar hemde firma olarak güven kazanırsınız. Sosyal medya etkileşimini arttırabilmek için hedef kitlenizi harekete geçirici cümleler ile sorular yöneltip sadece gelen cevapları değerlendirin. Göreceksiniz geri dönüşler çok daha iyi olacaktır.

3-    Kampanyalar Düzenleyin, Hedef Kitlenize Ulaşın.

Kampanyalar ile birlikte aslında birçok insanın ilgisini çekebilirsiniz, var olan hedef kitlenizin haricinde doğru kampanyalar ile daha da fazlasına ulaşarak takipçi sayısını arttırabilirsiniz. Sosyal medya etkileşimini arttırmanın bir diğer önemli yolu da doğru hedef kitleye sahip takipçi sayısı kazanmaktır, bu sayede marka bilinirliği arttırılabilir.

4-    Gönül Bağı Kurun.

Firmanızın üretimleri ve satışlarının yanında aynı zamanda sivil toplum örgütlerine veya başka ihtiyaç kurumlarına/sahiplerine yapacakları yardımlar da hedef kitlenizin ilgisini çekecektir. Farkındalık yaratacağınız alanlarda belki de satışlarınızın belli bir oranını gerekli yerler ile paylaşmanız sizlere kullanıcı ile gönül bağı kurmanızı sağlayacaktır. Gönülden bağlı olduğunuz bir kurumla elbette sosyal medya etkileşimi de güzel olur. Çünkü kullanıcı bilir ki aslında yapacakları harcamaların bir kısmı yardıma gidecek ve gönül ferahlığı olacak, kullanıcı aynı zamanda bu farkındalık kampanyaları ve paylaşımları ile birlikte firma veya kurumun bilinçli bir kurum olduğunu düşünecektir bu da alınabilecek en güzel ve özel etkileşimlerden biridir.

5-    Sosyal Medya Hesaplarınızı Doğru Yönetin.

Sosyal medya etkileşimleri deyince aklımıza beğeniler yorumlar paylaşımlar gelmektedir. Fakat kullanıcılar pozitif geri dönüşlerinin yanında elbette negatif dönüşler yapabilirler ve bunlara hazırlıklı olmanız gerekir. Olumsuz ve sizi kötü yönde etkileyecek olan etkileşimleri dikkate alarak sosyal medyanızı yönetmeniz önemli kriterler arasında yer almaktadır. Gelen şikayetler ve negatif dönüşleri dikkate alıp yapılacak işlemler, çözüm odaklı olursa Adana sosyal medya etkileşiminin marka gelişiminde de bir katkı sağladığı gözlenebilir. Hem bu sayede kullanıcıların olumlu veya olumsuz görüşlerini değerlendirmeniz hedef kitlenin size olan güvenini arttıracaktır.

Aynı zamanda paylaşımlarınızı, aldığınız trafikleri, beğenileri, takipleri ve yorumları daima takip altında tutun. Yeni bir paylaşım stratejisi belirlemeden önce elde ettiğiniz veriler ile hareket etmeniz sizin karınıza olacaktır. Gönderilerden alacağınız veriler ile gönderi performansı değerlendirmesi yaparak hedef kitlenin neye ne kadar hangi oranda etkileşim verdiğini ölçebilirsiniz.

Sosyal medya etkileşimini arttırmak için medyanızın yönetiminde doğru zamanda doğru kanalları kullanmak önemli bir ölçüttür. Her sektörün sosyal medya etkileşiminin efektif olabilmesi ise belirlenmesi gereken farklı stratejiler bulunmaktadır. Fakat bunlar yazılarak veya okunarak bulunabilecek bilgiler değildir, bu stratejiler ve planlar ancak iyi bir değerlendirmeden sonra firmanın kendi çizeceği yol ile belirlenir. Stratejilerin etkili bir şekilde kullanılması için, kullanıcının iyi takip edilmesi ve analizlerinin çıkarılması gerekir. Paylaşım yaptığınızda sosyal medya etkileşiminin ne denli etkilendiğine dikkat edin, kullanıcıların verdiği reaksiyonlar sizin kilit noktanızdır.

6-    Paylaşımlarınızla Güldürün, Düşündürün.

Markalar sosyal medya platformlarında yaptıklarıyla tanınır, burada önemli olan kullanıcılarda nasıl bir izlenim bıraktığınızdır. Kullanıcıların hafızasında kalacak düşündüren ve onlara pozitif mesajlar veren paylaşımlar yapmaya çalışın, bu sayede sosyal medya etkileşimlerinizin arttığını göreceksiniz. Paylaşımlarınızda kullanacağınız mizahi ve düşündürücü bilgiler kitlenizi sizinle etkileşime geçirecek en hızlı yöntemlerden biridir. Kitlenizin eğlenmesi, sayfanızın daha interaktif kullanıma döndüğünü bu şekilde daha iyi trafik alacağınızı gösterir. İlgi çekici bir sayfa olmak için, eğlenceyi ve esprileri paylaşımlarınızdan eksik etmemeye çalışın. Sadece dikkat etmeniz gereken nokta esprilerin ve yansıtılan düşüncelerin hedef kitle ile örtüşmesi ve size olumlu dönüşler sağlaması olacaktır.

7-    Zamanı Yakalayın.

Güncel olayları firmanızla entegre etmek hem kullanıcıyı sizlere çekecektir, hemde aldığınız trafikleri uyanık tutacaktır. İçeriklerde yapacağınız ufak dokunuşlar ile yaratıcılığınızı ön plana çıkarırsanız, sosyal medya etkileşimlerinin artışını göreceksiniz. Güncel bir maç, çekişmeli seçimler veya herhangi bir durum veya olay için yapacağınız paylaşımlar oylamalar veya anketler sizlere iyi trafikler kazandıracaktır. Bu yüzden zamanı yakalayarak, güncel olaylardan geri kalmayın ve bunları içeriklerinize yerleştirerek sosyal medya etkileşiminizi arttırın.

8-    Her Anlamda Canlı Kalın.

Sosyal medyanın şu zamanlarda en güzel etkileşim kaynaklarından biride sanırım yapılan canlı yayınlar olmalı. Sosyal medya etkileşimini arttırmanın belki de en efektif yollarından biride canlı yayınlar açarak kullanıcılarla eş zamanlı buluşmalar sağlamaktır. Bu buluşmalar sayesinde geri dönüşler alınarak, yeni bir ürün tanıtımı yapılarak veya soru cevap konuşmalarıyla sohbet ile geçen görüşmeler kullanıcının ilgisini çekmektedir.

Dünya genelinde gerçekleşen pandemi ile birlikte bir çok firmada artık video paylaşımları, telekonferanslar ve canlı yayınlar ile kullanıcılara ulaşmaya çalışmaktadır. Bu yüzden sosyal medya etkileşimini en çok arttıran kanallardan biride canlı yayın ve video paylaşımlarıdır. Artan canlı yayın popülerliği ile birlikte alınan trafiklerde o derece artış göstermiştir. Açılan canlı yayınlar ile yapılacak tanıtımlar, markanızın bilinirliğini arttıracaktır.

9-    Görsel Paylaşımları Arttırın.

Paylaşımlarınızın görsel/yazı oranı da önemli ölçüde sosyal medya etkileşimi etkilenmektedir. Yapılan araştırmalara göre görsel yapılan paylaşımlar sadece yazı paylaşımlarına göre daha iyi

trafik almaktadır. Aynı zamanda animasyonlar kullanılarak yapılan paylaşımlarda yine kullanıcının dikkatini çekebilmektedir. Sosyal medya etkileşimleri arttırmak için videolar, görsel ağırlıklı paylaşımlar, bilgi içeren grafikler kullanılabilir. Görseller paylaşılırken özgün olması ve görsel kalitesinin yüksek olması da dikkat edilmesi gereken kriterlerdendir. Aynı zamanda paylaşılan videoların uzunluğu ve içeriği de hedef kitlenin vereceği trafiğe göre kısaltılmalı ne ve açık olmalıdır.

10- Gerçek Kullanıcılara Sahip Olun.

Sosyal medya etkileşiminin kuvvetli olabilmesi ve doğru bir ivmeye sahip olabilmesi için belirli kitlenin öncelikle takip etmesi gerektiğidir. Fakat bazı yeni açılan hesaplar belirli bir kitleye ulaşamadıklarında veya ulaşmaya çalıştıklarında takipçi satın almak sıklıkla başvurulan ve sahte hesapların yer aldığı sadece boş bir sayfadan ibaret olmasıdır. İstenilen sosyal medya etkileşimi kesinlikle bu yolla sağlanamaz, istenen trafik alınamaz ve hedef kitleye de ulaşım sağlanamaz. Aynı zamanda sahte hesaplar sizin paylaşımlarınıza veremeyecekleri etkileşimler ile aslında sadece boş fanusu dolduran hava olacaklardır. Aynı zamanda sahte hesapların markanızda yer alması da diğer kullanıcıların dikkat edeceği ve doğru kullanıcılarında kaybolmasına neden olacak bir faktördür.